Ceny mieszkań różnią się od siebie – i to bardzo. Wpływa na to nie tylko lokalizacja i stan techniczny mieszkania ale także wiele innych czynników o których istnieniu jako potencjalny nabywca prawdopodobnie nie wiedziałeś. Dzisiaj postaramy się, przybliżyć Ci nieco bardziej kwestię niespodziewanych wzrostów oraz nagłych spadków cen nieruchomości.

Duży wpływ gospodarki

Zastanawiasz się czemu niektóre nieruchomości pomimo wysokiej ceny schodzą jak “świeże bułeczki” i odwrotnie? Jedne inwestycje nagle tanieją, aby po kilku miesiącach (jeżeli się oczywiście w między czasie nie sprzedadzą) wrócić do ceny pierwotnej. Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem nieruchomości doglądają nie tylko prac na budowie czy w mieszkaniu, uważnie obserwują również to co dzieje się w kraju pod względem gospodarczym.

Rynek nieruchomości żyje swoim życiem,  jest bardzo dynamiczny – dla przykładu w roku 2016 sprzedano znacznie większą liczbę mieszkań niż w roku 2015 i 2014 razem wziętych. Różnica była ogromna a wpływ na to miały banki oraz inne instytucje udzielające kredytów hipotecznych. Skupmy się nieco bardziej na bankach – te wiedzą jak dogodzić swoim klientom, coraz to bardziej atrakcyjniejsze oferty i dużo niższe koszty związane z pożyczką a przede wszystkim o wiele łatwiejsze warunki do spełnienia – to trzy główne czynniki, które mają wpływ na wysokość sprzedanych nieruchomości.
Dostrzec można tutaj pewną zależność, tani kredyt ->droższe mieszkanie-> więcej potencjalnych kupujących oraz droższy kredyt -> tańsze nieruchomości -> mniej potencjalnych kupujących.

Oprócz banków to także poprzez działania Rządu spełniło się marzenie wielu młodych osób oraz rodzin z dziećmi o nowych, przytulnych czterech kątach. Dzięki projektom takim jak “Mieszkanie dla Młodych” czy “Rodzina na swoim” znaczna część osób podjęła pierwsze kroki w kierunku otrzymania kredytu oraz dotacji od państwa, po to aby w końcu móc “iść na swoje”. Oczywiście z dofinansowania nie mogą skorzystać wszyscy, należy spełniać konkretne warunki i ściśle przestrzegać wytycznych w umowie.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Odsyłamy Cię do artykułu “Kredyt dla młodych – spełnij marzenie o własnym mieszkaniu”, który znajdziesz na naszej stronie.

W czym tkwi szczegół?

Niekiedy wysokie ceny nowych mieszkań od dewelopera mogą przyprawiać o ból głowy… Bardzo często porównuje się koszt takiego lokalu do tego z rynku wtórnego przez co wielu osobom, wydaje się, że w tej samej cenie mogą zyskać dwa a niekiedy trzy dodatkowe pokoje. Zakup mieszkania to kwestia indywidualna, każdy myśli na swój sposób i ma inne wymagania.
Wracając do inwestycji deweloperskich to ich cena ściśle powiązana jest z kosztami ponoszonymi przez przedsiębiorców. Zapewne zdążyłeś już zauważyć, że mieszkania nowe zlokalizowane są blisko centrum, na strzeżonym, mocno zazielenionym obszarze – to niestety musi kosztować, pamiętaj również o tym, że deweloper chce przecież zarobić, bezcelowe byłyby jego działania gdyby nie przynosiły zysku.

Nie tajemnicą jest, że nowe mieszkanie jest droższe niż te z rynku wtórnego. W tym wypadku jeżeli wydasz więcej zaoszczędzisz na pracach remontowych i odwrotnie. Chociaż i z tym bywa różnie. Niejedno mieszkanie z tzw” drugiej ręki” jest bardzo zadbane i utrzymane na wysokim poziomie. Jeżeli będziesz szukał długo i cierpliwie być może sam natrafisz na taką ofertę!

Pierwsze wrażenie ma znaczenie, duży wpływ na to czy zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości ma wpływ sam jej wygląd. To nic, że będziemy musieli wydać kilkanaście tysięcy więcej, ważne, że standard lokalu utrzymany jest na wysokim poziomie.
Myślisz, że cena mieszkania uzależniona jest od jego powierzchni? Zgadza się, poniekąd masz rację, jednak w tym wypadku ceny za jeden metr kwadratowy nie są stałe. W nowym budownictwie będzie ona wynosiła 1800 zł a w starym tylko 1100 zł.

Piętro i lokalizacja mają znaczenie!

Chcesz wiedzieć od czego jeszcze zależą ceny mieszkań? Pewnie nie wpadłbyś na to, że od piętra – tutaj ważna jest także lokalizacja i widok za okna ale nierzadko słyszy się, że mieszkanie na drugim piętrze jest droższe od tego na parterze, które jest za nisko lub na piętrze piątym, które z kolei jest za wysoko.
Kolejna w kolejce jest użyteczność mieszkania a raczej jego funkcjonalność i ustawność pomieszczeń się w nim znajdujących.

Nie zapominać należy również o dodatkowych udogodnieniach w postaci balkonu, tarasu, piwnicy a nawet garażu one także są brane pod uwagę przy wycenie nieruchomości. Nie każdy klient poszukuje dużego słonecznego tarasu ale niewielki balkon, na który będzie można wyjść aby zaczerpnąć świeżego powietrza jest jak najbardziej mile widziany…

Jak widać różnica w cenie może być niekiedy bardzo diametralna, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy wszystkie czynniki wyżej wymienione. Obecnie nowych mieszkań na sprzedaż przybywa bo skoro jest popyt to musi być i podaż. Ludzie coraz to chętniej inwestują w nowe nieruchomości nie zwracając uwagi na wysokie koszty, w końcu mieszkanie jest z pewnością warte swojej ceny!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here